Wingsuit – na czym polega?

Mar 24, 14 Wingsuit – na czym polega?

Sporty spadochronowe to mnóstwo różnych dyscyplin, które łączy oczywiście spadochron. Jednak oprócz niego często zachodzi wiele odmienności, na przykład w sposobie ubioru zawodników. W tej kwestii ciekawą dyscypliną jest wingsuit. Na czym dokładne polega?

Wingsuit bazuje przede wszystkim na specjalnym kombinezonie, w który ubierają się zawodnicy, a następnie wyskakują w nim z samolotu czy helikoptera, oczywiście ze spadochronem. Kombinezon, który jest używany w dyscyplinie wingsuit, nie jest konstrukcją zbyt nową, ponieważ zaczął być stosowany już w latach dziewięćdziesiątych. Wyróżnia się on obecnością specjalnych dodatkowych kawałków materiału pomiędzy nogami zawodnika oraz rękoma a tułowiem. W ten sposób można w nim spadać dłużej niż wtedy, gdy skakałoby się bez takiego kombinezonu – ten przeznaczony do wingsuit daje większy opór powietrza.

Czy każdy może skakać w wingsuit? Zasadniczo nie jest to sport przeznaczony dla początkujących. Amerykańskie Stowarzyszenie Spadochronowe wskazuje, że najlepiej przed wykorzystaniem specjalnego kombinezonu wykonać około 200 skoków zwykłych w okresie 1,5 roku, a dopiero potem zabrać się za trenowanie w wingsuit. Do skakania trzeba też wyposażyć się oczywiście w odpowiedni kombinezon, który jest dość dużym wydatkiem. Wraz z niezbędnym sprzętem i przeszkoleniem to wydatek kilkunastu tysięcy dolarów.

Na koniec warto też wspomnieć, że wingsuit przyciąga amatorów mocnych wrażeń, którzy chcą skakać bez otwierania spadochronu. Wykonana przez Gary’ego Connery’ego próba zakończyła się powodzeniem. Także wingsuit jest wykorzystywany w BASE jumpingu – wtedy zawodnik skacze nie z samolotu czy helikoptera, ale na przykład z szczytu góry czy też z masztów lub budynków. Jest to jednak ekstremalny sport, z którym związane jest wysokie ryzyko, niemniej jest on bardzo widowiskowy, ponieważ osoba w wingsuit przelatuje na niskiej wysokości tuż nad czubkami drzew, wierzchołkami gór czy nawet między nimi.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *