Spadochroniarstwo i jego odmiany

Mar 21, 14 Spadochroniarstwo i jego odmiany

Skok ze spadochronem może mieć wiele różnych odmian – właśnie dlatego wyróżnia się kilka dyscyplin sportów spadochronowych, z których każda bazuje na nieco innych czynnościach. Zależnie od dyscypliny ocenia się konkretne elementy skoku. Spadochroniarstwo jako sport jest dość młode, ale stale zdobywa popularność.

Wyróżniamy między innymi takie z nich jak celność lądowania – jest to jednocześnie najstarsza i również najbardziej poważana konkurencja. Jak sama jej nazwa wskazuje, skoczek musi wtedy wylądować jak najbliżej określonego punktu. Pierwsze zawody w celności lądowania został zorganizowane już prawie sto lat temu, bo w 1919 roku w USA. Od tego czasu stały się popularne także na innych kontynentach.

Figury w skokach!

Następną popularną i dodatkowo widowiskową dyscypliną są akrobacje. Celem jest wykonanie określonych figur w trakcie spadania swobodnego i zrobienie ich w czasie jak najkrótszym. Wśród figur znajdują się salta w tył i spirale. W ramach akrobacji wyróżnia się także RW, od angielskiego Relative Work – jest to akrobacja zespołowa, która może być wykonana nawet przez 16 osób jednocześnie. Zespół musi wtedy zbudować określone figury w danym czasie. Także w tej dziedzinie warto wspomnieć o CRW od Canopy Relative Work. Wtedy akrobacja jest wykonywana na spadochronach otwartych i szybujących.

Oprócz wymienionych dyscyplin wyróżnia się także takie jak Freestyle, Freeflying czy Skysurfing, które są dyscyplinami artystycznymi, dyscyplinę Canopy Piloting, która polega na pilotowaniu czasami, a także latanie w specjalnym kombinezonie Wingsuit. Również w zakresie spadochroniarstwa prowadzone są zawody wielobojowe, które obejmują takie konkurencje jak celność lądowania w nocy i w dzień, bieg przełajowy, pływanie, strzelanie z karabinków sportowych.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *