Kiedy lepiej NIE skakac ze spadochronem?

Cze 16, 14 Kiedy lepiej NIE skakac ze spadochronem?

Skoki spadochronowe wymagają spełnienia określonych wymogów – są one związane z aurą, a także z samym uczestnikiem skoków. Teraz bardzo popularne są skoki tandemowe, z których można korzystać praktycznie bez większych ograniczeń. Można kupić je na prezent lub skoczyć samemu w niskiej cenie. Jednak nie dla każdego jest to najlepsza pod słońcem rozrywka. Kiedy wobec tego lepiej nie skakać ze spadochronem?

Skoki spadochronowe mogą wydawać się niebezpieczne, ale w rzeczywistości nie są one związane z wysokim ryzykiem, a wypadki są jednostkowe w skali globalnej. Spadochroniarstwo, zwłaszcza tandemowe, jest przeznaczone także dla osób starszych oraz dla dzieci – zwykle trzeba posiadać minimum 120 centymetrów wzrostu. Nie trzeba mieć specjalnej kondycji czy zaświadczeń lekarskich, ale nie oznacza to, że skakanie w tandemie nie ma przeciwwskazań. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • choroby kręgosłupa
  • osteoporoza – łamliwość kości
  • epilepsja
  • niewydolność układu oddechowego
  • niewydolność układu krwionośnego

Przed skokiem trzeba wypełnić specjalną ankietę, w której podaje się swoje informacje oraz podpisuje się oświadczenie o braku przeciwwskazań do skoku. W przypadku, w którym zatai się informacje, odpowiedzialność za odszkodowanie nie spada na organizatora skoku spadochronowego, więc uczestnik bierze odpowiedzialność za siebie samego.

Drugą kwestią, nawet jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, jest ta związana z psychiką. Chociaż skoki tandemowe są wyjątkowo bezpieczne, jak zostało już wskazane, to nadal dla wielu osób są one ogromnym stresem już na samą myśl o nich. Dlatego przełamywanie się na siłę może w takim przypadku nie pomóc, co oczywiście jest problemem wtedy, gdy skok został kupiony na prezent. Dlatego najlepiej najpierw zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście skakanie to spełnienie marzeń i nie będzie powodem panicznego strachu, co, niestety, także się zdarza.

Skakanie w tandemie nie ma wielu przeciwwskazań, ale nie jest to doskonałą propozycja na rozrywkę dla każdego. Jeżeli zamierza się kupić skok dla siebie lub na prezent, warto dobrze się zastanowić nad skorzystaniem z usługi lub jej podarowaniem bliskiej osobie.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *